Wszystko zaczęło się po moim stażu w Dolinie Krzemowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkely, gdzie miałam okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą metody DESIGN THINKING.
Tuż po powrocie z Doliny Krzemowej na Politechnikę Poznańską, Wydział Inżynierii Zarządzania rozwijaliśmy w ramach inicjatywy Akcelerator Wiedzy Technicznej® z zespołem m.in. dr inż. Maciejem Szafrańskim i dr inż. Markiem Golińskim nowe projekty w tym ten dotyczący doskonalenia kształcenia i rozwoju kompetencji w ramach projektu systemowego realizowanego z Samorządem Województwa Wielkopolskiego pn. „Czas zawodowców…” (www.zawodowcy.org).
Na potrzeby tworzonej przez nas Wielkopolskiej Sieci Edukacyjno-Gospodarczej cyklicznie zaczęliśmy się spotykać z kluczowymi pracodawcami z Wielkopolski, by wymieniać wiedzę i doświadczenia związane z kompetencjami i rynkiem pracy. Jako naukowcy chłonęliśmy wszystko co nam mówili i chcieliśmy analizować wszystkie przekazane nam dane.
Od początku Festiwalu Design Thinking Week tj. od 2014 roku wraz z Adamem Olszewszkim z PCSS aktywnie uczestniczyliśmy w organizacji warsztatów promując metodę design thinking. W ubiegłym roku tj. w 2017 mając już dość dobrze wypracowane relacje w działach HR w dużych Wielkopolskich firmach wraz z dr inż. Małgorzatą Spychałą, dr inż. Markiem Golińskim i dr inż. Maciejem Szafrańskim postanowiliśmy się skupić na kluczowych wyzwaniach, które z jednej strony pomogą pracodawcom wzmocnić ich pozycję na rynku pracy oraz szybciej i efektywniej realizować cele przedsiębiorstwa, a z drugiej pozwolą nam zebrać dane, które jako naukowcy ciekawi świata będziemy mogli analizować.
Pierwsze spotkanie dotyczące współpracy i komunikacji na linii pracodawca – pracownik zorganizowano w ramach DESIGN THINKING WEEK 2017 w Poznaniu. Kolejnych 6 spotkań o podobnej tematyce zorganizowano w całej Wielkopolsce z kluczowymi pracodawcami, studentami, uczniami i przedstawicielami instytucji rynku pracy w ramach obecnie realizowanego projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”. Partnerem wiodącym tego projektu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Politechnika Poznańska. Do wypracowanych metodą design thinking rozwiązań dołączyliśmy badania własne oraz opracowania naszych studentów. Badania były przeprowadzone w grupie niemal 100 studentów Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem naszej koleżanki dr inż. Małgorzaty Spychały. Wynikiem prac naszego zespołu jest raport dotyczący sposobu komunikacji z młodym pokoleniem Millenialsów. By efektywnie współpracować, trzeba wiedzieć jak się komunikować. Raport zawiera zagadnienia dotyczące m.in.:
Raport* w wersji elektronicznej dostępny będzie w pierwszym kwartale 2019 kalendarzowego na stronie Politechniki Poznańskiej oraz www.awt.org.pl. Tymczasem zachęcam do zapoznania się z ubiegłorocznym raportem dotyczącym kompetencji przyszłości.
Wszystkich zainteresowanych tematem zarządzania kompetencjami i kompetencjami przyszłości, czy motywowania młodych pracowników zachęcam do współpracy i kontaktu.
* Obecnie, istniejący już raport udostępniamy ściśle współpracującym z nami firmom, które uczestniczyły w warsztatach i/lub podpisały z nami list intencyjny dotyczący współpracy.