DESIGN THINKING WEEK 2017

 

 

„Sami musimy stać się zmianą, do której dążymy” – te słowa Mahatmy Ghandiego, przytoczone przez dra Jana Szomburga, doskonale oddają zamysł towarzyszący  tworzeniu ogólnopolskiego Festiwalu Myślenia Projektowego Design Thinking Week. Tematyka podejmowana w kolejnych latach wskazuje kierunek zmian potrzebnych w naszym społeczeństwie: od pracy na rzecz lokalnych społeczności w 2015 roku do budowania zaufania społecznego w roku 2017. Metodyka Design Thinking jest narzędziem pozwalającym zdefiniować te zmiany w praktyce i – co niezwykle ważne – blisko ludzi. To właśnie empatia jest kluczowa dla DT – jako źródło inspiracji (do pracy twórczej i wdrożeniowej) oraz innowacji (człowiek staje się podmiotem nowego designu, a nie tylko jego nabywcą).

Design Thinking Week, na przełomie lat stał się jednym z największych w Polsce wydarzeń popularyzujących myślenie projektowe. W tygodniu 8 – 14 maja 2017 roku odbyła się już trzecia edycja tego Festiwalu. W warsztatach, spotkaniach oraz innych wydarzeniach skupiających się na projektowaniu innowacyjnych rozwiązań wzięło udział ponad 1000 osób.

Nad tematyką dotyczącą budowania zaufania społecznego w Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście (Gdyni i Gdańsku), Warszawie i Wrocławiu pracowało ponad 1000 osób. Łącznie uczestnicy wzięli udział w 49 warsztatach, 10 wykładach i prelekcjach, 3 spotkaniach networkingowych, projekcji filmowej, koncercie, 1 Wieczorze i Nocy z DT. Były to spotkania inspirujące i angażujące przedstawicieli nauki, biznesu, organizacji społecznych, studentów, uczniów, lokalnych liderów, aktywistów we wspólne rozwiązywanie problemów.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Top 500 Innovators. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju. Patronatu udzieliły również: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Patroni medialni: Brand24, designthinking.pl,  odpowiedzialnybiznes.pl, Koncept. Partnerami Festiwalu w roku 2017 byli: Centrum Innowacji FIRE, CONTILO, infoBrand , Kongres Obywatelski, Perspective CSR, SKANSKA, YOLK.

Kluczowym czynnikiem sukcesu Festiwalu byli i są ludzie: w organizację Design Thinking Week na poziomie ogólnopolskim i lokalnym zaangażowanych było ponad 100 osób z całego kraju, których ekspertyza, zapał i wkład pracy stały się trampoliną popularyzacji Design Thinking w Polsce.

Wszystkim zaangażowanym: Organizatorom, Partnerom i Przyjaciołom – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY